ENGLISHSLOVAK

HoryZonty - Aktuality

2% z Vašich daní

Milí priatelia! Ako platitelia dane z príjmov sa môžete rozhodnúť, kam pôjdu 2% Vami zaplatenej minuloročnej dane. Týmto spôsobom môžete podporiť Festival dobrodružných filmov HoryZonty. Aj vďaka Vám sa tak festival môže stať ešte kvalitnejší.

HoryZonty 2009 – festival dobrodružných filmov bol nielen o filmoch

Záverečná tlačová správa.

O tom, ako Robin do priepasti skočil a ako sa Andrej výšok bál...

Pripomenutie si vzácnych hostí sobotňajšieho programu festivalu HoryZonty...

Výsledky fotosúťaže

Do fotosúťaže sme mali prihlásených 124 fotografií. Odborná porota, ktorá pracovala v zložení Čestmír Harníček, Jana Čavojská a Eduard Genserek mala náročnú prácu. Nakoniec rozhodli o víťazoch v jednotlivých kategóriach takto:

Zoznam výhercov ankety Festivalu HoryZonty.

Ak ste vyplnili anketový lístok, skontrolujte, či nie ste medzi vyžrebovanými výhercami.

Beh o pohár festivalu HORYZONTY

Výsledky 0-tého ročníka behu o pohár festivalu HoryZonty a krátke vyhodnotenie očami organizátora.

(...pokračovanie)

V TRENČÍNE VYRASTÁ GENERÁCIA NOSIČOV

Už po druhý raz ste mali možnosť stretnúť nosičov aj inde ako na horách. V sobotu 14. novembra sa pod Trenčianskym hradom stretli nosiči nie tatranskí, ale trenčianski, aby si zmerali svoje sily.

Celkovo sa na štart postavilo 69 pretekárov, z toho bolo 31 nosičov a 8 nosičiek nesúcich krošňu s pivom a 30 detí s batohom na pleciach.

(...pokračovanie)

Výsledky amatérskych filmov

Po dvoch krásnych festivalových dní prišiel na rad aj ten posledný a s ním aj záverečný slávnostný ceremoniál spojený s odovzdávaním cien autorom najlepších amatérskych filmov. Na pódiu tak vystúpili predseda filmovej poroty Igor Koller a Ľuboslava Sedláková a vyhlásili výsledky súťaže. Svoju účasť musel ospravedlniť tretí porotca Pavol Barabáš, keďže ako sa hovorí choroby chodia po ľuďoch a nie po horách.

Ako povedala porota, výber vôbec nebol ľahký, pretože mnohé z amatérskych filmov začínajú dosahovať úroveň profesionálnych.

(...pokračovanie)

Fotky zo soboty - DOPLNENÉ

Ako to vyzeralo na sobotňajších sprievodných podujatiach i počas filmových blokov si môžete prezrieť vo fotogalérii.

Autormi fotografií sú Tomáš Somr a Juraj Machai.

Fotky zo soboty - DOPLNENÉ

Ako to vyzeralo na sobotňajších sprievodných podujatiach i počas filmových blokov si môžete prezrieť vo fotogalérii.

Autormi fotografií sú Tomáš Somr a Juraj Machai.

Na HoryZontoch sa behalo, nosilo i chodilo po lane.

Kolieska festivalu včera frčali na plné obrátky. Už v raných hodinách stáli stany sprievodných podujatí pri Farských schodoch a za Mestskou vežou, pred Metrom sa naťahovalo lano... S vytrácajúcou sa hmlou prichádzalo čoraz viac ľudí a naozaj nikto z organizátorov sa nemohol sťažovať na nedostatok práce... Ale veď o to nám išlo!

Ľudia prišli športovať, vyskúšať si niečo nové, poniektorí len naberali odvahu na budúci ročník a bavili sa, no našli sa aj takí, ktorí absolvovali hneď viacero disciplín...

Nosičov sen, Beh o pohár festivalu HoryZonty a Slackline – chodenie po lane – to všetko ste mohli zažiť v sobotu dopoludnia a v skorých popoludňajších hodinách v centre Trenčína.

Podrobné správy o všetkom, čo sa udialo v rámci sprievodných podujatí spolu so zoznamom výhercov súťaží, vám budeme prinášať postupne.

EXKLUZÍVNA PREDPREMIÉRA

Ako ste si už určite všimli stihnúť tak počas piatku sa v priestoroch domu armády nenápadne pohyboval náš sobotný hosť Robin Kaleta. Ak ste si ho náhodou nevšimli, tak ďalšiu príležitosť na stretnutie s týmto úspešným freeriderom a basejumperom budete mať dnes počas jeho prezentácie.

Určite si ju nenechajte ujsť, pretože práve počas Robinovej multimediálnej prezentácie bude v exkluzívnej predpremiére premietnutý film, ktorý bude mať oficiálnu premiéru o dva týždne v Prahe. Samozrejme už teraz si môžete chystať (ne)tradičné otázky, na ktoré Robin rád odpovie.

Fotky z druhého dňa

Ďalšia sériu fotografií je z piatkového večera. Nálada bola vynikajúca, tešíme sa na dnešný, záverečný deň festivalu.

Autorom fotografií je Andrej Luprich

SPRIEVODNÉ PODUJATIA

Nezabudnite že v sobotu od rána bude centrum Trenčína patriť „horyzonťáckym“ sprievodným podujatia, na ktoré sú pozvané všetky vekové kategórie.

Okrem toho, že sa teraz snažíme vybaviť čo najkrajšie počasie, nepodceňujeme ani technickú prípravu.

Farské schody sme naleštili tým najlepším prostriedkom na drevo a sú pripravené na množstvo nôh, ktoré cez ne so sudom na chrbte prebehnú. Takisto sú pripravené špeciálne vyrobené tatranské krosná.

Na slackline sme prichystali to najlepšie lano, otestovali jeho pružnosť a okúpali v prostriedkoch na mäkkú a pohodlnú chôdzu. Takisto aj bežecká trať cez lesopark Brezina sa už nemôže dočkať na všetkých odvážlivcov. Tak si v sobotu nezabudnite pribaliť aj tretry, odvahu, športového ducha a chuť sa zabaviť.

„Vystúpiť na vrchol osemtisícovky je stres, ak viete, že len cez vrchol sa dostanete domov...,“

spomenul Peter Hámor vo svojej štvrtkovej prezentácii. Na dlhú sériu diváckych otázok odpovedal do neskorých večerných hodín.

Jeden z najlepších slovenských himalájistov zavítal do Trenčína spolu so svojou manželkou Marikou. Návštevníkom HoryZontov sa predstavil nielen ako špičkový horolezec, ale aj ako pohodový človek a výborný rozprávač s úžasným hlasom, ktorý určite ulahodil nejednému uchu z trenčianskeho publika.

Vystúpenie hosťa prvého festivalového dňa zahájilo premietanie filmu Annapurna rozprávajúceho o výstupe Petra Hámora a jeho kamarátov na severozápadnú stenu „najťažšieho kopca sveta“ /ako sám nazval túto himalájsku osemtisícovku /. Po multimediálnej prezentácii mali diváci v besede možnosť klásť hosťovi otázky, a veru - bolo ich hojne. Peter si výborne zastal svoju úlohu a nielenže všetky pútavo zodpovedal, ale so šarmom a diplomaciou vykľučkoval aj z tých najpikantnejších...

/Viac informácií z besedy pre všetkých, ktorí sa jej nezúčastnili, sa pokúsime priniesť čoskoro./

Zmena v sprievodných podujatiach

Všetkým, ktorí sa tešia na sobotné sprievodné podujatia s ľútosťou oznamujeme, že ukážka psích záprahov, sa tento rok neuskutoční.

Ťahanie psieho záprahu sme propagovali v programe festivalu na viacerých informačných paneloch i v bulletinoch. V nedávnej dobre však zomrel jeden zo psíkov záprahu – vodca, čo bolo, po konzultácii s musherom , dôvodom vyradenia tohto podujatia z programu. Vybaviť náhradný záprah už žiaľ nebolo v našich silách.

Ukážky psích záprahov s možnosťou prevezenia si snáď spoločne užijeme o rok...

Fotky z prvého dňa

Prinášame Vám fotografie z prvého dňa festivalu. Cítite i Vy tú krásnu atmosféru?

Autormi fotografií sú Tomáš Somr a Juraj Machai.

ODŠTARTOVANÉ!

Štvrtý ročník HoryZontov otvoril vo štvrtok večer svoje brány.

Šum a vrava, usmiate tváre, kamaráti, ktorí sa opäť raz stretli... Kamera televízie, diktafóny, rozhovory s organizátormi... Netrpezliví moderátori, hlavný hosť pod drobnohľadom médií... Dlhý rad na lístky, ktorý nás donútil operatívne otvoriť pokladňu číslo dva... Plný vestibul návštevníkov... Veľa úžasných ľudí, ktorí nás opäť nesklamali... Aj takých bolo posledných pár minút pred začatím festivalu.

Návštevníkov HoryZontov v prítmí zaplnenej kinosály Domu armády už tradične privítal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček. Spolu s hlavným štvrtkovým hosťom, významným slovenským himalájskym alpinistom Petrom Hámorom, otvorili festival a popriali všetkým návštevníkom veľa pekných zážitkov a zábavy...

My sa pripájame a nič viac si neželáme!!!

Život je zmena a tento rok sa zmenám nevyhla ani organizátorská základňa festivalu HoryZonty. Pribudli v nej nielen nové posily, ale zmenil sa aj šat kolónky „organizátori“. Pani riaditeľka totiž usúdila, že je čas vynoviť profily členov svojho mančaftu a rozhodla sa predstaviť nás troška netradične.

Nazrite teda do nášho sveta a posúďte, ako sme sa vysporiadali so zadaniami našej šéfky.

Organizačný štáb po novom

Život je zmena a tento rok sa zmenám nevyhla ani organizátorská základňa festivalu HoryZonty. Pribudli v nej nielen nové posily, ale zmenil sa aj šat kolónky „organizátori“. Pani riaditeľka totiž usúdila, že je čas vynoviť profily členov svojho mančaftu a rozhodla sa predstaviť nás troška netradične.

Nazrite teda do nášho sveta a posúďte, ako sme sa vysporiadali so zadaniami našej šéfky.

MODELÁTORI alias MODERÁTORI

Naše stálice moderátorského neba nebudú chýbať na festivale ani tento rok. Už po štvrtýkrát budú vašimi sprievodcami festivalovým programom Boris a Zuzana, ktorí zatiaľ ako skalní fanúšikovia nevynechali ani jeden ročník.

Aj keď podľa najnovšieho Zuzkinho účesu bude trocha ťažšie identifikovateľné kto z tejto dvojice bude v úlohe moderátora, ale dúfame, že po ich prvom výstupe si v tom spravíte hneď jasno :-).

Na ich moderátorské výstupy obohatené aj nejakými „breptami“ sa môžete tešiť počas celých troch dní.

10, 9, 8,7,....3, 2,1.....ŠTART

Už zostáva iba pár hodín aby festival Horyzonty odštartoval štvrtý ročník svojej existencie. Posledné prípravy a dolaďovania sú v plnom prúde, aby sme zajtra všetkých priaznivcov a návštevníkov mohli privítať v plnej paráde.

Pripravení sú aj naši hostia, poniektorí už dokonca štartujú autá, vlaky, autobusy, lietadlá aby sa včas dostavili do Trenčína.

Po zajtrajšom oficiálnom začatí festivalu ako prvý vystúpi vynikajúci slovenský horolezec Peter Hámor, ktorý má na konte výstupy na sedem osemtisícových vrcholov a možno prezradí, či má v pláne vyliezť na všetkých štrnásť.

Ak sa vám bude zdať, že v piatok sa po dome armády pohybuje freerider a base jumper Robin Kaleta, nebude to očný klam. Robin pricestuje už v piatok aj keď na jeho vystúpenie sa môžete tešiť v sobotu. Piatkovým hosťom totiž bude jaskyniar Marek Audy, ktorého fotovýstava, ako ste sa mohli dočítať je už na Slovensku a už je aj nainštalovaná.

Ďalšia fotovýstava horolezca Martina Heugera sa tiež blíži do Trenčína.

V sobotu hosťovské kvarteto doplnia manželia a svetovo uznávaní horolezci Tanja a Andrej Grmovšekovci zo Slovinska.

Záver festivalu bude tradične patriť filmu Paľa Barabáša a afterparty v Klube Lúč, kde ste všetci srdečne pozvaní.

Anketové lístky už uzreli svetlo sveta.

Milí naši, tak ako každý rok i tentoraz pre vás pripravujeme neľahkú úlohu. Okrem filmov a bohatého sprievodného programu vás na festivale budú opäť čakať naše záludné anketové lístky.

Vašou úlohou bude (ako vždy) nielen rozhodnúť, ktorý z amatérskych filmov, je ten top, ale aj odpovedať na pár otázok zo strany nášho organizačného štábu. Snažíme sa, aby ste počas festivalu zažili naozaj pekné chvíle a odchádzali s pocitom, že ste nepremárnili čas ... a že o rok vrátite sa zas☺... Vaše odpovede nás posúvajú dopredu, pomáhajú nám zlepšovať sa a veľmi nás motivujú a povzbudzujú. Dnes, keď slovo kríza ani pre náš festival nie je len prázdnym slovom, nám vaše ohlasy a reakcie z minulých ročníkov festivalu dávajú silu pokračovať a vydržať s presvedčením, že to má zmysel. Už teraz vás preto chceme poprosiť o starostlivé vyplnenie anketových lístkov. Vieme, že času na festivale je málo, ale naozaj oceníme každý názor, nápad, pripomienku i kritiku. Vopred ďakujeme!

Zo všetkých vás, ktorí sa zúčastníte ankety, vyžrebujeme výhercov hodnotných cien: letenky na let balónom, voucheru na 1-dňový skipass do Jasnej, vodnú fajku od čajovne Jaipur, produkty firmy Termovel, vecné ceny z outdoorovej predajne Tulák a Polar Alpin Šport.

MEDIÁLNA PODPORA

Okrem toho, že sa vám snažíme priblížiť festivalový život a rôzne informácie a novinky na našej webovej stránke www.horyzonty.sk a na facebooku, pokúšame sa dostať festival aj do povedomia širokej verejnosti prostredníctvom ostatných mediálnych partnerov.

Určite ste si všimli, že o Horyzontoch vás pravidelne informujú stránky Trenčianskych novín, článok vyšiel aj v Pardone, v Jamesáku a s propagáciou nám pomáhajú aj rôzne internetové portály. Aj preto patrí vďaka stránke www.lezec.sk, www.trekker.sk, www.8000.sk, www.climb.sk, www.turisti.estranky.sk, www.navrchol.sk, www.james.sk, www.bikeweb.sk, www.sanchotour.sk, www.nomad.sk, www.scouting.sk, www.tdi.sk, www.sme.trencin.sk, www.horomil.sk, www.dobrodruh.sk, www.kajaker.sk, www.jamestrencin.sk, ... a mnoho ďalším, prostredníctvom ktorých sa Horyzonty dostávajú aj za hranice Trenčína.

ČAJOVŇA

V týchto finišujúcich dňoch to nerozvoniava iba vo festivalovej kuchyni, ale aj v kuchyni našej čajovne, ktorá aj tento rok zastreší občerstvenie počas festivalu. Slávka so svojim tímom už vypekajú dobrotky a chystajú tie najlepšie čaje z celého sveta. Pre tých náročnejších budú mať prichystané aj nejaké to „povzbudzovadlo“:-)

Zatiaľ do sčajovania.

Audy osobne zatiaľ nie, jeho fotovýstava už áno!

Výstava Mareka Audyho je už v Trenčíne. Minulý týždeň naštartoval Duce svoje autíčko a vyrazil do Brna po panely s unikátnymi veľkoformátovými fotografiami tohto významného českého jaskyniara, dobrodruha, cestovateľa, ale aj fotografa a dokumentaristu.

Výstavu budú mať návštevníci možnosť zhliadnuť od štvrtka do soboty priamo na mieste konania festivalu. Jej autor sa vám predstaví počas piatkového večerného programu vo svojej projekcii s názvom Brány do strateného sveta.

(Mimochodom, Zuzka, ktorá o Marekovi písala článok, a teda sa o ňom aj veľa dozvedela, sa už na jeho projekciu veeeľmi teší. Teším sa aj ja! Verím, že je na čo!)

UZAVRELI A VYHODNOTILI SME FOTOSÚŤAŽ

Už po štvrtý krát zasadala fotoporota na čele s Čestmirom Harníčkom, aby vyhodnotila vaše poslané úlovky. Porotcovské trio tento rok doplnili Janka Čavojská a Edo Genserek. Po takmer trojhodinovom prezeraní, vyberaní, skúmaní, hodnotení nakoniec vybrali víťazov a či sa zhodnete s názormi našej poroty sa môžete prísť presvedčiť do Domu armády, kde budú všetky zaslané aj víťazné fotky počas festivalu vystavené.

Do odborných porotcovských rúk sme zverili aj amatérske filmy, ktoré budú hodnotiť Ľuboslava Sedláková, Pavol Barabáš, Igor Koller, ale aj vy diváci.

Dobrovoľníci, máte zelenú!

Tak ako každý rok, ani tentoraz sa nezaobídeme bez ochotných a pracovitých rúk našich dobrovoľníkov. Príprava festivalu a jeho hladký priebeh vyžadujú hodiny času a práce, na ktorú členovia organizačného štábu jednoducho nestačia. Radi preto uvítame všetkých, ktorí majú záujem prispieť svojou "troškou" k spoločnému dielu.

Ak nám chcete pomôcť, kontaktujte mailom alebo telefonicky našu božskú bossku Marku Dutkovú: dutkova@gmail.com, tel.: 0903770896.

ĎAKUJEME!!!

SLACKLINE

Počas sobotného festivalového programu v rámci sprievodných podujatí vystúpi v hlavnej úlohe slackline :-)

PROGRAM

Uzavreli sme program 4. ročníka Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.

Predpredaj vstupeniek

Dnešným dňom sme zahájili predpredaj vstupeniek na festival HoryZonty 2009. Využite zvýhodnené ceny a navštívte KIC Trenčín, alebo čajovňu JAIPUR. Mimochodom čajovňa JAIPUR bude i tento rok našim partnerom - už teraz sa tešíme na ich skvelé dobroty.

Na festivale sa bude i behať

V duchu hesla nie je dôležité vyhrať ale zabehnúť si, sa počas sobotného festivalového programu uskutoční nultý ročník Behu o pohár Festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Príďte si zmerať svoje sily, potrénovať kondičku, urobiť niečo pre seba, ale hlavne sa zabaviť. Na beh cez lesopark Brezinu sú pozvaní všetci bežci, deti, rodinné tímy ale i tí, ktorí behávajú iba na autobus.

Tanja a Andrej Grmovšek

Horolezeckú komunitu určite poteší skvelý slovinský lezec a vzácny hosť sobotného programu Horyzontov ANDREJ GRMOVŠEK. Do Trenčína príde spolu so svojím „parťákom“ na lane - manželkou TANJOU.

Fotoporota

Po uzatvorení fotosúťaže vám predstavujeme aj fotoporotu, ktorá už čoskoro vyhodnotí vaše zaslané snímky a vyberie tie naj fotky pre všetky kategórie.

Festivalové nesúťažné filmy

Uzavreli sme sekciu Festivalových nesúťažných filmov. Prezrite si na čo sa môžete tešiť.

Fotosúťaž

Ahojte, keďže nám každým dňom pribúdajú vaše fotky do fotosúťaže a čas uzávierky sa blíži, rozhodli sme sa posunúť termín o desať dní neskôr. Tým pádom máte jedinečnú príležitosť ešte čo to nafotiť, povyberať z archívu a hlavne poslať vaše úlovky do 20. októbra.

Dúfame, že sa ich nazberá čo najviac aby mala porota koncom októbra plné ruky práce. :-)

Nosičov sen nebude iba pre pivných gurmánov

Ak najrýchlejšie vynesiete po farských schodoch sud piva, môžete ho vyhrať. Príďte si aj tento rok otestovať svoju kondičku ako horský nosič.

Filmová porota

Tento rok do porotcovských kresiel filmovej poroty zasadnú odborníci na slovo vzatí. Pozvanie prijali Ľuboslava Sedláková, Igor Koller a Pavol Barabáš.

Fotosúťaž

Naďalej pokračuje fotosúťaž, tak ak máte fotky, o ktorých si myslíte, že stoja za povšimnutie neváhajte a posielajte. Uzávierka súťaže je 11. októbra. Kategórie pre fotosúťaž sú nasledovné:
1. Krajina / príroda
2. Športy v prírode
3. Ľudia a svet okolo nás

Amatérske súťažné filmy

Uzavreli sme sekciu súťaže amatérskych filmov. Porotu teraz čaká neľahká úloha vybrať tie najlepšie filmy. Ozaj a kto je tento rok v porote? To si ešte niekoľko dní necháme pre seba :-) Ale ľudia sú to veľmi zaujímaví.

Amatérske súťažné filmy

Pomaly ale isto nám pribúdajú ďalšie dielka z vašej amatérskej tvorby. Sme radi, že tak usilovne posielate a že máme z čoho vyberať. Čas uzávierky sa síce blíži ale ešte stále máte dostatok času tvoriť a posielať.

Špeciálne sa na vaše výtvory teší aj filmová porota, ktorá je tento rok v exkluzívnej zostave. Bližšie info o členoch už čoskoro na stránkach.

Tak neváhajte a nechajte si otestovať filmy odbornou porotou ale i laickou, ktorou budú diváci festivalu. Pre tých najlepších čakajú lákavé ceny.

Nenechajte si ujsť rozprávanie ďalšieho zaujímavého festivalového hosťa!

Ako skákať z vrcholkov hôr do neznáma a ako zjazdiť čisté „nepočmárané“ kopce, príde porozprávať freerider a base jumper Robin Kaleta.

Nechajte sa strhnúť lavínou informácií o lavínach!

Ak patríte medzi tých, čo sa radi potulujú zasneženými horami, príďte na stretnutie s odborníkom na lavíny! Ako „nestretnúť“ lavínu a čo robiť, keď nás prekvapí, nám poradí Ing. Ján Peťo - náčelník Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Nevynechajte fotovýstavu človeka s nosom na dobre zábery - Martina Heugera.

Horolezec, cestovateľ, ale aj filozof-amatér a v neposlednom rade aj fotograf na tohtoročnom festivale predstaví svoje fotografie z jeho lezeckých potuliek a výprav. Oplatí sa vidieť.

Nechajte sa vtiahnuť do strateného sveta.

Do obyčajnému človeku nedostupného podzemného sveta jaskýň Vás zavedie svojim rozprávaním speleológ, objaviteľ a cestovateľ očarený Stolovými horami, Marek Audy. Hovorené slovo doplní fotkami z najkrajších jaskýň sveta.

HoryZonty opäť privítajú horolezeckú legendu

Tešíme sa, že svoje hosťovanie na festivale potvrdil ďalší vynikajúci horolezec! Tentoraz je ním držiteľ siedmich osemtisícových trofejí a jediný slovenský majiteľ „Koruny Zeme“ – Peter HÁMOR.

Zmena termínu

Dobrá správa pre všetkých, ktorí sa už nemôžu dočkať festivalu HoryZonty 2009 - z organizačných dôvodov sa bude festival konať o 2 týždne skôr teda v dňoch 12., 13. a 14. november 2009.

Máte fotku?

O tom, že fotíte radi a dobre, nás presviedčate každý rok. Preto nebuďte skromní a nehanbite sa pochváliť úlovkami svojich fotoobjektívov. Určite sa medzi nimi nájde nejeden kráľovský.

Máte film?

oryZonty vám ponúkajú skvelú príležitosť prezentovať vaše filmové dielka s horskou tematikou, či z prostredia športov v prírode.

motiv