ENGLISHSLOVAK

Fotosúťaž - Porota

ČESTMÍR HARNÍČEK

ČESTMÍR HARNÍČEK

Už tradične do kresla predsedu poroty aj štvrtý festivalový ročník zasadne Čestmír Harníček, držiteľ športových i fotografických rekordov. Fotografovaniu sa začal venovať už v rodnom Přerove, kde si zaobstaral aj svoj prvý fotoaparát. Fotografické umenie si zdokonaľoval na vysokej škole v Brne kde ho začalo zaujímať horolezectvo. Po príchode do Trenčína sa oženil a na jednej z rodinných dovoleniek ho zaujal vodný motorizmus, ktorému sa neskôr venoval aj profesionálne. Dokonca sa stal šesťnásobným Majstrom Československa a je držiteľom československého rýchlostného rekordu. V súčasnosti sa popri množstvu aktivít venuje rezbárstvu, ktoré ho oslovilo v Afrike a je členom združenia výtvarníkov pri Trenčianskom osvetovom stredisku. Harníček získal ocenenia Medzinárodnej federácie umeleckých fotografov AFIAP a je držiteľom svetového rekordu za najdlhšie dokázateľné prežitie v lavíne. Podieľal sa aj na založení fotoskupiny META a horolezeckého oddielu v Trenčíne.

JANA ČAVOJSKÁ

JANA ČAVOJSKÁ

Pozvánku do fotoporoty tento rok prijala aj fotoreportérka týždenníka Plus 7 dní Jana Čavojská. Na jeho stránkach si môžete prečítať jej cestopisy a pozrieť fotky z takmer celého sveta. Spektrum jej tvorby prechádza od záberov z pohrebu Slobodana Miloševiča, cez fotky z nemocnice v Sudáne, ale i nemocnice pre kone v Brne, až po zmapovanie Cirkusu Humberto, či zábery z tých najchudobnejších kútov sveta. Základom jej tvorby sú ľudia a ich príbehy častokrát nešťastné a smutné, ale i príbehy radosti a úspechu, ktoré majú v sebe silu a inšpiráciu.

Okrem iného sa podieľa na spolupráci pouličného časopisu Nota Bene, ktorého vydavateľom je občianske združenie Proti prúdu.

EDUARD GENSEREK

EDUARD GENSEREK

Fotograf – zabávač - šoumen. Aj tak sa dá charakterizovať ďalší člen foto poroty Eduard Genserek. Edo sa fotografovaniu venuje na plný úväzok. Pracuje ako fotoreportér ČTK (Česká tisková kancelář) na Slovensku. Okrem toho pôsobí ako oficiálny fotograf viacerých hudobných festivalov, kde medzi najznámejšie a najväčšie patrí Festival Pohoda, a filmového festivalu Art Film Fest.

Zameriava sa na reportážnu a dokumentárnu fotografiu, predovšetkým na oblasť politiky, kultúry, športu a neobchádza ani rôzne zaujímavé témy a udalosti, kdekoľvek na Slovensku. Jeho fotky môžete denne vidieť v rôznych magazínoch, novinách, na internete a pod...

Popri práci sa venuje opäť fotografovaniu, pri ktorom sa zameriava hlavne na rôzne ľudské osudy, odohrávajúce sa doma i v zahraničí. V jeho bohatej fotografickej tvorbe nájdete aj mnoho portrétov, fotky z divadelných predstavení a filmov ako bol naposledy Pokoj v duši.

motiv