ENGLISHSLOVAK

Tanja a Andrej Grmovšek

Sobota 14.11.2009 - 19.00 - Dom Armády

Andrej Grmovšek patrí medzi významné osobnosti lezeckého sveta už dve desaťročia. Svoje začiatky venoval športovému lezeniu, neskôr sa preorientoval na alpinizmus a vysoké steny. Za sebou má zdolané obrovské množstvo stien a vrcholov takmer po celom svete. Najlepší slovinský alpinista roku 2005 a 2008 si najradšej vychutnáva tvrdé, previsnuté lezenie na malých hranách - najlepšie na nepoznaných miestach a v nových cestách.

Do Trenčína Andrej zavíta spolu s manželkou Tanjou. Tá sa, nestojac v tieni svojho muža, zaraďuje medzi top ženy slovinského alpinizmu.

Pre hostí zo Slovinska nebude novembrová návšteva Slovenska patriť medzi ich prvé. V roku 1992 tu boli zdolávať lezecké športové cesty a v roku 2006 sa zúčastnili Slovenského pohára v drytoolingu. Na súťaži sa Tanja umiestnila ako prvá medzi ženami, Andrej obsadil piatu priečku.

Grmovšekovci preferujú najmä lezenie vo vysokých stenách a horách. Absolvovali už mnoho horolezeckých expedícii a výprav v Pakistane, Himalájach, Indi, Číne, Argentíne, Peru, Mexiku, Amerike....

V roku 2006 sa zúčastnili expedície Trango 2006, kde sa Andrejovi spolu so spolulezcom Silvom Karom podarilo vyliezť viacero ciest rôznych klasifikácii. Súčasťou expedície bolo i ženské družstvo, v ktorom pôsobila aj Tanja. Ako sama povedala, ženy v čisto mužskej komunite tvorili povzbudzujúce korenie.:-)

Slovinská dvojica, ktorá okrem lezenia holduje aj bicyklovaniu, turistike a vodným športom, sa okrem iného môže pochváliť čerstvým úspechom z tohtoročnej expedície „Maroko 2009“. Vo fantastických stenách z najlepšieho vápenca vyliezli nielen množstvo viac či menej ťažkých ciest, ale podaril sa im aj jeden prvovýstup.

O svojej poslednej expedícii i ďalších horolezeckých výpravách, a snáď nielen o nich nám Andrej a Tanja porozprávajú na svojej sobotnej prezentácii, ktorá bude súčasťou záverečného programu nášho festivalu. Tešíme sa na príjemný slovensko-slovinský večer!
motiv