ENGLISHSLOVAK

Peter Hámor

Štvrtok 12.11.2009 - 21.00 - Dom Armády

Peter Hámor je aktívny a činorodý človek, horolezec a dobrodruh známy nielen v lezeckej komunite. Hory k nemu jednoducho patria. Ak nelezie práve v Tatrách či Slovenskom Raji, potuluje sa určite po iných kopcoch. S veľkou pravdepodobnosťou po kopcoch o čosi vzdialenejších - aj vyšších. A určite krásnych!

Do veľkých hôr, v ktorých sa pohybuje už takmer štvrťstoročie, sa zatúlal prvýkrát v roku 1986 a to hneď pekne vysoko - na Pik Korženevskej (7105 m) v Pamíre. V prvej polovici 90-tych rokov zdolal severnými stenami alpských velikánov Matterhorn, Grandes Jorasses a Eiger, neskôr nasledovali výstupy v Himalájach, Karakorame, na Alajške, v Andách... Pochodil a preliezol doslova „pekný kus sveta“...

Seven Summits - Koruna Zeme

Sedem kontinentov - sedem hôr. Každá z nich iná, no človek na ich vrchole ten istý. Musel si „výjsť“ so všetkými...

Peter to dokázal. Ako jediný Slovák vystúpil na sedem najvyšších vrcholov všetkých kontinentov. Z každého z nich si priniesol kúsok hory – malý kameň veľkej hodnoty. Prvý zdvihol na najvyššom mieste sveta - Evereste, posledný na bielo-bielom Mount Vinsone v Antarktíde. Na streche (i kraji) Európy – na Elbruse stál dva krát, najchladnejší kopec - aljašský Mount McKinley aj rozmarnú Aconcaguu zdolal dokonca tri krát /na najvyšší vrch Južnej Ameriky vystúpil raz aj so svojou manželkou Marikou/. Pri výstupe na africké Kilimandžáro dokázal obísť klasickú „Coca-Cola road“ plechovkovou džungľou, tej ozajstnej, divokej sa však nedalo vyhnúť na ceste k najťažšie dostupnej hore sveta - Carstenszovej pyramíde na Novej Guinei.

Aká dobrodružná a neobyčajná môže byť cesta za „obyčajným“ kamienkom z hory!

Sedem osem-tisícoviek

Ďalšia sedmička - ďalšie prvenstvo.

Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý stál na siedmich osemtisícových vrcholoch. Prvý dosiahol v roku 1998 Mt. Everest, po ňom to boli v roku 2006 Cho Oju, Annapurna a Broad Peak, o rok neskôr Nanga Parbat a v roku 2008 Gasherbrum I a Gasherbrum II .

A čo ďalšie osemtisícové krásky? Hoci mal Peter tento rok v pláne ďalšie dve, jeho cieľom nie je vystúpiť na všetkých štrnásť. Vyberá si tie, ktoré sa mu páčia. ...a vôbec nemusia byť zo série tých najvyšších.

Ďalšie úspechy Petra Hámora

Medzi projekty Petra Hámora patria aj tzv. „Himalájske triptychy“, či „trilógie“. Prvú sériu výstupov absolvoval v roku 2006, kedy postupne zdolal už spomínané Cho Oyu, Annapurnu a Broad Peak.

V roku 2007 sa k jeho úspechom okrem výstupu na Nanga Parbat zaradil aj prelez hodnotnej steny na K2, kde dosiahol výšku až 8000 m.

Rok 2008 a Himalayan Trilogy Reactivation 2008 mu priniesli najskôr úspešnú „aklimatizáciu“ na „himalájskom Matterhorne“ Ama Dablam, potom spolu s poľskými priateľmi vyliezli kvalitnú cestu v juhozápadnej stene Annapurny, kde dosiahli výšku 7900 metrov; ďalej ich už žiaľ hora pre zlé počasie nepustila. Ešte v ten istý rok v Karakorame zdolali s P. Morawským Gasherbrum I a II. (Práve traverz Gasherbrumu I vyhodnotil Slovenský horolezecký spolok ako najlepší výstup roka 2008, svoju hodnotu má však aj v celosvetovom meradle.)

S dvoma Poliakmi - Piotrom Pustelnikom a Piotrom Morawskim, s ktorými posledné roky liezol „tretí“ Peter veľmi veľa, pripravili aj projekt Himalájska trilógia 2009. Cieľom „Tres Pedros“ tentoraz boli Dhaulágiri (8167 m), Manaslu (8163 m) a karakoramský Rakapoši (7788 m) – všetky rýchlym alpským štýlom. Nikto z nich netušil, že práve táto expedícia bude tou najťažšou... Hneď na jej začiatku si Dhaulágiri vzala najmladšieho z priateľov - Piotra Morawskieho. Piotr spadol do trhliny a napriek snahe Petra a mužov, ktorí ho z nej vytiahli, nepodarilo sa zachrániť ho.

Peter Hámor ako ho (možno) nepoznáme

To, že je priekopníkom, Peter nezaprie ani vo svojom pracovnom živote. Bol to práve on, kto v roku 1994 na Slovensko ako prvý priviezol v tom čase ešte exotický bungee jumping! Okrem prevádzkovania zoskokov na pružnom lane na Štrbskom Plese, v Bratislave, ale aj iných mestách Slovenska organizuje i rozličné programy súvisiace s horolezectvom a ostatnými športovými odvetviami praktizovanými v horskom prostredí, ale aj kurzy prežitia vo voľnej prírode a teambuildingové programy zamerané na rozvoj tímovej spolupráce.

:-)... nuž, pestrý život, čo poviete?!

O to viac sa tešíme z toho, že popri množstve svojich aktivít si Peter Hámor našiel čas aj na náš festival! Bude o čom rozprávať!

       
motiv