ENGLISHSLOVAK

Robin Kaleta

Sobota 14.11.2009 - 16.00 - Dom Armády

Že vám nič nehovoria výrazy ako freeriding alebo base jumping?

Ide hlavne o adrenalínové športy zamerané na extrémne lyžovanie vo voľnom a neupravenom teréne a na voľné zoskoky z vysokých objektov, alebo skál. Ak Vám tento krátky výklad nestačí a chcete vedieť viac, tak sa nechajte vtiahnuť do tajov týchto dych vyrážajúcich športov. So svojimi zážitkami a skúsenosťami sa príde na festival Horyzonty podeliť Robin Kaleta, profesionálny freerider, base jumper, ski base jumper a multišportový nadšenec.

Robin začal s lyžovaním už v troch rokoch a prakticky „vyrastal“ na zjazdovke. S freeridingom začal už počas vysokej školy a od roku 2003 sa jeho meno objavuje na pretekárskych listinách a pravidelne sa umiestňuje aj na pódiových priečkach.

Na lyžiach zjazdil takmer všetky kopce, ale najobľúbenejšie pre neho zostávajú Beskydy odkiaľ pochádza a kde aj po prvýkrát vyskúšal jazdu vo voľnom teréne.

Medzi jeho ďalšie „naj“ patrí Skalnaté pleso, Chopok, Vrátna, švajčiarske Alpy, ale hlavne strediská plné skál a rôznych terénnych nerovností, kde sa môže freerider dostatočne vyblázniť.

Lyžovanie nie je iba jeho koníčkom, ale aj jeho prácou, o čom svedčia aj umiestnenia v svetových súťažiach. Na Freeride World Qualiffier v Taliansku skončil druhý, v roku 2006 na Novom Zélande skončil v pretekoch freeski open piaty a na popredných priečkach sa umiestňuje na Jasnadrenaline v tradičných freeridových závodoch.

Dá sa teda povedať, že okrem leta, kedy sa venuje lezeniu, bikovaniu a predovšetkým base jumping, má ostatné mesiace roka vyhradené iba bielym kopcom. Súčasťou jeho letnej prípravy je aj joga a behanie.

Do budúcnosti sa plánuje venovať a zdokonaľovať v ski base jumpingu, kde ide o kombináciu freeridingu s letom na padáku. Nechajme sa teda prekvapiť, čo v tomto smere vymyslí.

Za zmienku stoja aj jeho reporty z ciest, fotky či videá, na základe ktorých by málokto veril, že Robin Kaleta sa v minulosti venoval spoločenským tancom. Parketové majstrovstvo vymenil za lyže a dnes patrí medzi najlepších freeriderov. Vidieť to aj na videu, kde spolu s Tomášom Krausom zlyžovali Lomnický štít v zime aj v lete.

Dúfame, že na stretnutí s ďalším festivalovým hosťom si prídu na svoje nielen lyžiari, ale i nelyžiari, športoví nadšenci a vyznávači extrémnych športov.

VIDEO: Tomáš Kraus and Robin Kaleta - Lomnický Štít

motiv