ENGLISHSLOVAK

HoryZonty - záverečná tlačová správa

Netradičné filmy, prezentácie, fotovýstavy, súťaže a bohaté sprievodné podujatia festivalu HoryZonty, ktorého 4. ročník sa uskutočnil v dňoch 12. až 14. novembra 2009 v Trenčíne, majú organizátori úspešne za sebou. Alternatívu k „bežnej“ kinematografii, ale i bežnému spôsobu trávenia voľného času zvolilo takmer tri a pol tisíc návštevníkov.

V širokom zábere si vo filmovej sekcii na svoje prišli všetci, ktorí majú radi prírodu a športy v nej. Počas troch festivalových dní mohli diváci v rámci hlavných piatich filmových blokov zhliadnuť celkovo 26 filmov s outdoorovou tematikou; pre deti a mládež organizátori pripravili v rámci premietania pre školy tri dopoludňajšie bloky.

Do súťaže o najlepší amatérsky film tento rok postúpilo desať filmových snímok. Odborná porota v zložení Igor Koller, Ľuboslava Sedláková a Pavol Barabáš vyhodnotila ako najlepší film Martina Kučmína „Adrenalín bez bariér". Porotu i divákov si získal výborným spracovaním silnej témy handicapovaných, a pritom športujúcich ľudí, ktorí sa nevzdávajú aktívneho života ani svojich snov. „Film je ukážkou kamarátstva a vzájomnej pomoci, ktorá navzájom obohacuje a je zdrojom pozitívnych emócii zdravých a postihnutých ľudí,“ ocenila posolstvo filmu porota.

Ako druhý skončil film „Všade dobre, doma najlepšie“ v réžii Pavla Chrenčíka. Tu porotcovia vyzdvihli najmä schopnosť autora prostredníctvom filmu odovzdať svoje nadšenie, energiu a iskru divákom.

Tretie miesto obsadil Rastislav Dobrovodský s filmom „Poznám také miesta“. Porotu zaujal hlavne spojením osobného vyznania a vzťahu k prírode s ukážkou jedinečnosti nedotknutej prírody v Tichej doline.

V diváckej ankete o najlepší neprofesionálny film zvíťazil snímok Uganda – Biely Níl v réžii Trenčana Petra Ježa.

Vo fotosúťaži o ceny v štyroch kategóriách bojovalo celkovo 124 fotografií. Hlavnou cenou Grand Prix odborná porota, ktorú tvorili Čestmír Harníček, Jana Čavojská a Eduard Genserek, ocenila fotografiu Slávky Jankovskej „Zametanie pred vlastným tieňom“. Víťazné fotografie i všetky ostatné snímky zaslané do súťaže si mohli návštevníci pozrieť na mieste konania festivalu. O oko účastníkov sa uchádzali i dve autorské fotovýstavy s názvom „Tepuy 2009“ a „Mountain Long Drink“, ktorých tvorcami boli jaskyniar Marek Audy a horolezec Martin Heuger.

K významným hosťom festivalu sa tento rok pridali známy slovenský horolezec Peter Hámor, český jaskyniar Marek Audy, freerider a base jumper Robin Kaleta a vynikajúci slovinskí horolezci svetového mena Andrej a Tanja Grmovšekovci. Prostredníctvom multimediálnych prezentácií a diskusií tak mali diváci možnosť nahliadnuť do života piatich odvážnych, ctižiadostivých a úspešných ľudí, ktorých však dosiahnuté úspechy neobrali o ľudskosť a skromnosť.

Množstvo návštevníkov oslovil i sobotný workshop „O lavínach od A po Z“ v podaní lavínového špecialistu Jána Peťa. „V tomto smere sme sa divákom snažili ponúknuť to najlepšie, čo na Slovensku máme,“ povedala riaditeľka festivalu Mária Dutková na margo výberu prednášajúceho. Účastníci nielen užitočného a zaujímavého workshopu sa dozvedeli množstvo informácií o zásadách bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí, stratégii plánovania zimných túr, testoch stability snehovej pokrývky a postupe pri lavínovej nehode. Svoje rozprávanie Ján Peťo obohatil názornými ukážkami práce s lavínovými prístrojmi, ktoré človeku pomáhajú prežiť zásah lavínou.

Pre všetkých, ktorí sa chceli festivalu zúčastniť i aktívne organizátori aj tento rok pripravili niekoľko sprievodných podujatí.

V sobotu na Mierovom námestí v premiére upútal slackline, pri ktorom svoju rovnováhu vyskúšalo a po lane prešlo približne 60 ľudí – detí i dospelých.

Pod Farskými schodmi štartovala už po druhý rok súťaž Nosičov sen, kde si 69 odvážlivcov vyskúšalo prácu vysokohorských nosičov a na svoje plecia naložilo ťažkú nosičskú krošňu so sudom či ruksak s nápojmi vo fľaškách. Stoštyri schodov v kategórii mužov najrýchlejšie vybehol Pavol Svrček s nákladom 50 kg a časom 37 sekúnd, zo žien triumfovala Tereza Janská, tá rovnakú trať s 30-imi kilami na pleciach zdolala za 1 minútu 2 sekundy. Zahanbiť sa nedali ani deti, ktoré v hojnom počte a s nadšením vynášali ruksaky. Najrýchlejším v detskej kategórii sa stal Miloš Jambor s časom len necelých 32 sekúnd, za čo si zaslúžil kartón ovocných nápojov, dospelí víťazi ocenili výhru v podobe zlatého moku. Každý účastník si odniesol drobnú odmenu a pamätný list.

Veľký úspech zaznamenal nultý ročník Behu o pohár festivalu HoryZonty pod taktovkou Petra Hudáka, kde v hlavnom preteku na 4,4 km trenčianskou Brezinou prebehlo 43 pretekárov. Svoju kondičku a rýchlosť si vyskúšali i deti, na ktoré čakali tri rôzne trate primerané ich veku. Premiéra bežeckého podujatia určeného širokej verejnosti sa vydarila: „Super preteky, organizačne zvládnuté, milí ľudia,“ nešetril chválou jeden z účastníkov.

Festival dobrodružných filmov HoryZonty má za sebou ďalší ročník. Úspešne. „Som rada, že som to nevzdala,“ spomína na neľahké chvíľky pri príprave tohto ročníka riaditeľka festivalu Mária Dutková a jedným dychom dodáva: „Chcem poďakovať všetkým sponzorom, ktorí ani v čase finančnej krízy neodmietli spoluprácu s nami a podporili náš festival. Vďaka samozrejme patrí aj návštevníkom, ktorí na festival prišli a opäť tu vytvorili úžasnú atmosféru.“

motiv