ENGLISHSLOVAK

Ján Peťo: O lavínach od A po Z

Tak ako mnohí ľudia, ktorí zasvätili svoj život horám, nemá k nim už od svojho detstva ďaleko ani Ján Peťo. Narodil sa v Ružomberku, a keďže mal hory na dosah, s horolezeckým lanom sa skamarátil už ako chlapec. Odvtedy pochodil a preliezol mnohé kopce doma i v zahraničí. Na svojom konte má viacero ťažkých výstupov v Tatrách, ale aj v Alpách, na Kaukaze a v Ťan Šane.

Ing. Ján Peťo, vyštudovaný lesník, dokázal svoje koníčky úžasne zladiť so svojou prácou. Dlhé roky je horolezeckým inštruktorom, horským vodcom s medzinárodnou licenciou UIAGM a profesionálnym členom Horskej služby.

Ako horský vodca pomáha plniť sny ľudí – sprevádza ich pri výstupe na slovenské, ale aj zahraničné vrcholy! Ako lavínový špecialista a záchranár pomáha ľudí chrániť - i zachraňovať!

Neslávne slávne lavíny poznáme všetci z médií či z rozprávania známych, prakticky však o nich mnohí z nás vedia len veľmi málo. Pritom, stretnúť s nimi sa môže každý, kto sa pohybuje v zimnom horskom prostredí, nielen horolezec, či skialpinista, ale aj turista na značkovanom chodníku, dokonca na horskej chate.

Nebezpečenstvo lavín netreba podceňovať, a preto sme sa rozhodli do programu zaradiť práve túto problematiku. Veď každého, kto sa nechce vzdať pohybu na horách ani v zime zaujíma, či a kde hrozí nebezpečenstvo, kedy je lavínová situácia kritická a ako sa bezpečne správať.

Na workshope sa priamo od špičkového odborníka s bohatými odbornými poznatkami a praktickými skúsenosťami (a s dobrým menom doma i v zahraničí), dozvieme o stratégiách plánovania zimnej túry, zásadách bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí, testoch stability snehovej pokrývky, práci s lavínovými prístrojmi a postupe pri lavínovej nehode...

Dúfame, že workshopom v podaní sympatického Jána Peťa prispejú HoryZonty k tomu, aby vám sneh prinášal len samé radosti - a lavíny smiechu pri dobrej zábave na snehovej perine!!!
 
motiv